Iwona Janicka
Kandydatka do Rady Działalności Pożytku Publicznego (VIII kadencji)
Iwona Janicka
Kandydatka do Rady Działalności Pożytku Publicznego (VIII kadencji)
Cześć! Dzień dobry!
Zdecydowałam się na start do Rady Działalności Pożytku Publicznego* (RDPP) VIII kadencji [LINK DO OGŁOSZENIA]
Będę bardzo wdzięczna za udzielenie poparcia z Waszych organizacji!
Oświadczenia potrzebuję w wersji PDF (nie wchodzi w grę skan). Najlepiej pobrać oświadczenie poparcia i wypełnić danymi Waszej organizacji, zamienić na PDF i podpisać profilem ePUAP przez osoby uprawnione. Link do wzoru oświadczenia poparcia: [POBIERZ].
Wypełnione oświadczenie z poparciem w formie PDF podpisanego profilem ePUAP bardzo proszę przesłać na mój e-mail: kontakt@IwonaJanicka.pl jak najszybciej, ale nie później aniżeli do 29 lipca (poniedziałek)
Pozdrawiam, Iwona Janicka
Związana jestem ze środowiskiem organizacji pozarządowych od ponad 20 lat. Angażuję się w kształtowanie polityk publicznych, wzmacnianie głosu społeczeństwa obywatelskiego oraz upowszechnianie praw i wartości UE. Jestem członkinią gremiów doradczych i ciał dialogu różnego szczebla oraz przedstawicielką NGOs w komitetach monitorujących fundusze UE. Jestem związana m.in. z Kongresem Kobiet, Koalicją Equality Watch, SOS Edukacja, wcześniej w zarządzie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (2017-2022), liderka Fundacji Aktywności Lokalnej (2008-2023), koordynatorka akcji Masz Głos Fundacji im. St.Batorego w 3 regionach w Polsce (2016-2022).
Trochę o tym jak widzę swoją aktywność w Radzie Działalności Pożytku Publicznego.
Ze swej strony wiem, że w tej kadencji RDPP kluczowe będzie m.in. zadbanie o pluralizm, dialog obywatelski, w tym wzmocnienie udziału zorganizowanego społ.obywatelskiego w procesie legislacyjnym, zwłaszcza w kontekście szybkiego podejmowania decyzji przez większość parlamentarną z pominięciem konsultacji społ. Tymczasem zgodnie z zapisami unijnej Strategii Wzmacniania Karty Praw Podstawowych UE "Prawa podstawowe mogą być skuteczne w życiu obywateli wyłącznie w społeczeństwie, w którym niezależne sądy gwarantują możliwość ich dochodzenia i w którym zapewnia się warunki do prowadzenia otwartej i merytorycznej debaty demokratycznej z udziałem niezależnych mediów i aktywnego społeczeństwa obywatelskiego.". Obecnie Polska powinna wdrożyć w życie nie tylko ochronę sygnalistów, ale też tzw. antySLAPPową dyrektywę unijną z 11 kwietnia 2024 r. (2024/1069) w sprawie ochrony osób, które angażują się w debatę publiczną, przed oczywiście bezzasadnymi roszczeniami lub stanowiącymi nadużycie postępowaniami sądowymi ("strategiczne powództwa zmierzające do stłumienia debaty publicznej").
W dobrym tempie będzie trzeba wdrożyć wypracowane rozwiązania i rekomendacje z 3 grup roboczych powołanych przy Minister ds. Społ.Obywatelskiego (tj. ds. uproszczeń prawnych dla NGO, ds. aktywizmu i wolontariatu, ds. partycypacji i dialogu obywatelskiego), a także z Konwentu Wojewódzkich RDPP, pochodzących z federacji i związków organizacji pozarządowych oraz różnych innych gremiów doradczych i konsultacyjnych. W tej kadencji na pewno musimy nakreślić w jakiej formule ma odbywać się dialog obywatelski, stąd też ważne będą rozmowy z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu oraz z Radą Dialogu Społecznego.
Wnioski płynące z kolejnych kontroli różnych form przyznawania dotacji dla NGOs przez NIW, Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Edukacji Narodowej powodują, że trzeba przepracować sposób przyznawania dofinansowania dla organizacji pozarządowych, a także zadbać o wizerunek niezależnych od władz organizacji (nie tylko szczebla krajowego). W niepewnych czasach i ryzyku codziennych wyzwań oraz kolejnych kryzysów należy przepracować system zarządzania kryzysowego w Polsce, który musi uwzględniać zdolność do samoorganizacji się społeczności lokalnej.
Nie można zapominać o tym, że w I półroczu 2025 r. Polska przejmie Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, a równolegle będą prowadzone prace związane z tzw. przeglądem śródokresowym i ewaluacją perspektywy unijnej 2021-2027, zmianami programów wymagających opinii RDPP oraz rozpoczną się przygotowania do kolejnej perspektywy UE, a z racji, iż angażowałam się w te działania do tej pory wiem, że RDPP potrzebuje wśród przedstawicieli/-ek NGOs osób, które doskonale znają te wyzwania.
Organizacje pozarządowe potrzebują silnej, sprawnej i zaangażowanej reprezentacji na szczeblu krajowym, która z szacunkiem podchodzi do dorobku uznanych ogólnopolskich organizacji, ale też zna wyzwania w regionach i z wrażliwością zadba o organizacje prowadzące działalność lokalną.
Wierzę, że moje doświadczenie i zaangażowanie się przyda w Radzie i mam nadzieję, że mogę liczyć na Wasz głos!
Pozdrawiam, Iwona Janicka
* Rada Działalności Pożytku Publicznego szczebla krajowego jest jedynym ciałem instytucjonalizującym zasadę dialogu obywatelskiego oraz współpracę pomiędzy sektorem publicznym, w tym przypadku stroną rządową z udziałem przedstawicieli samorządów a organizacjami pozarządowymi.
Stanowi ona w swoim założeniu dopełnienie Instytucji realizujących zasadę dialogu społecznego i sytuuje się obok Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu oraz Rady Dialogu Społecznego, jednak na chwilę obecną jest to gremium doradczo-konsultacyjne strony rządowej.
- Link do wzoru oświadczenia poparcia: [POBIERZ]
- Wypełnione oświadczenie z poparciem w formie PDF podpisanego profilem ePUAP bardzo proszę przesłać na mój e-mail: kontakt@IwonaJanicka.pl jak najszybciej, ale nie później aniżeli do 29 lipca (poniedziałek)
- Ogłoszenia naboru do RDPP [LINK DO OGŁOSZENIA]