Iwona Janicka. Opinie - nie tylko moim zdaniem

Iwona Janicka

Kandydatka do Rady Działalności Pożytku Publicznego (VIII kadencji)

· NGOs

Cześć! Dzień dobry!

Zdecydowałam się na start do Rady Działalności Pożytku Publicznego* (RDPP) VIII kadencji [LINK DO OGŁOSZENIA]

Będę bardzo wdzięczna za udzielenie poparcia z Waszych organizacji!
Oświadczenia potrzebuję w wersji PDF (nie wchodzi w grę skan). Najlepiej pobrać oświadczenie poparcia i wypełnić danymi Waszej organizacji, zamienić na PDF i podpisać profilem ePUAP przez osoby uprawnione. Link do wzoru oświadczenia poparcia: [POBIERZ].

Wypełnione oświadczenie z poparciem w formie PDF podpisanego profilem ePUAP bardzo proszę przesłać na mój e-mail: kontakt@IwonaJanicka.pl jak najszybciej, ale nie później aniżeli do 29 lipca (poniedziałek)

Pozdrawiam, Iwona Janicka

Iwona Janicka, kobieta, długie włosy

Związana jestem ze środowiskiem organizacji pozarządowych od ponad 20 lat. Angażuję się w kształtowanie polityk publicznych, wzmacnianie głosu społeczeństwa obywatelskiego oraz upowszechnianie praw i wartości UE. Jestem członkinią gremiów doradczych i ciał dialogu różnego szczebla oraz przedstawicielką NGOs w komitetach monitorujących fundusze UE. Jestem związana m.in. z Kongresem Kobiet, Koalicją Equality Watch, SOS Edukacja, wcześniej w zarządzie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (2017-2022), liderka Fundacji Aktywności Lokalnej (2008-2023), koordynatorka akcji Masz Głos Fundacji im. St.Batorego w 3 regionach w Polsce (2016-2022).


Trochę o tym jak widzę swoją aktywność w Radzie Działalności Pożytku Publicznego.

Ze swej strony wiem, że w tej kadencji RDPP kluczowe będzie m.in. zadbanie o pluralizm, dialog obywatelski, w tym wzmocnienie udziału zorganizowanego społ.obywatelskiego w procesie legislacyjnym, zwłaszcza w kontekście szybkiego podejmowania decyzji przez większość parlamentarną z pominięciem konsultacji społ. Tymczasem zgodnie z zapisami unijnej Strategii Wzmacniania Karty Praw Podstawowych UE "Prawa podstawowe mogą być skuteczne w życiu obywateli wyłącznie w społeczeństwie, w którym niezależne sądy gwarantują możliwość ich dochodzenia i w którym zapewnia się warunki do prowadzenia otwartej i merytorycznej debaty demokratycznej z udziałem niezależnych mediów i aktywnego społeczeństwa obywatelskiego.". Obecnie Polska powinna wdrożyć w życie nie tylko ochronę sygnalistów, ale też tzw. antySLAPPową dyrektywę unijną z 11 kwietnia 2024 r. (2024/1069) w sprawie ochrony osób, które angażują się w debatę publiczną, przed oczywiście bezzasadnymi roszczeniami lub stanowiącymi nadużycie postępowaniami sądowymi ("strategiczne powództwa zmierzające do stłumienia debaty publicznej").

W dobrym tempie będzie trzeba wdrożyć wypracowane rozwiązania i rekomendacje z 3 grup roboczych powołanych przy Minister ds. Społ.Obywatelskiego (tj. ds. uproszczeń prawnych dla NGO, ds. aktywizmu i wolontariatu, ds. partycypacji i dialogu obywatelskiego), a także z Konwentu Wojewódzkich RDPP, pochodzących z federacji i związków organizacji pozarządowych oraz różnych innych gremiów doradczych i konsultacyjnych. W tej kadencji na pewno musimy nakreślić w jakiej formule ma odbywać się dialog obywatelski, stąd też ważne będą rozmowy z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu oraz z Radą Dialogu Społecznego.

Wnioski płynące z kolejnych kontroli różnych form przyznawania dotacji dla NGOs przez NIW, Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Edukacji Narodowej powodują, że trzeba przepracować sposób przyznawania dofinansowania dla organizacji pozarządowych, a także zadbać o wizerunek niezależnych od władz organizacji (nie tylko szczebla krajowego). W niepewnych czasach i ryzyku codziennych wyzwań oraz kolejnych kryzysów należy przepracować system zarządzania kryzysowego w Polsce, który musi uwzględniać zdolność do samoorganizacji się społeczności lokalnej.

Nie można zapominać o tym, że w I półroczu 2025 r. Polska przejmie Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, a równolegle będą prowadzone prace związane z tzw. przeglądem śródokresowym i ewaluacją perspektywy unijnej 2021-2027, zmianami programów wymagających opinii RDPP oraz rozpoczną się przygotowania do kolejnej perspektywy UE, a z racji, iż angażowałam się w te działania do tej pory wiem, że RDPP potrzebuje wśród przedstawicieli/-ek NGOs osób, które doskonale znają te wyzwania.

Organizacje pozarządowe potrzebują silnej, sprawnej i zaangażowanej reprezentacji na szczeblu krajowym, która z szacunkiem podchodzi do dorobku uznanych ogólnopolskich organizacji, ale też zna wyzwania w regionach i z wrażliwością zadba o organizacje prowadzące działalność lokalną.

Wierzę, że moje doświadczenie i zaangażowanie się przyda w Radzie i mam nadzieję, że mogę liczyć na Wasz głos!

Pozdrawiam, Iwona Janicka

 

 

* Rada Działalności Pożytku Publicznego szczebla krajowego jest jedynym ciałem instytucjonalizującym zasadę dialogu obywatelskiego oraz współpracę pomiędzy sektorem publicznym, w tym przypadku stroną rządową z udziałem przedstawicieli samorządów a organizacjami pozarządowymi.
Stanowi ona w swoim założeniu dopełnienie Instytucji realizujących zasadę dialogu społecznego i sytuuje się obok Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu oraz Rady Dialogu Społecznego, jednak na chwilę obecną jest to gremium doradczo-konsultacyjne strony rządowej.

  • Link do wzoru oświadczenia poparcia: [POBIERZ]
  • Wypełnione oświadczenie z poparciem w formie PDF podpisanego profilem ePUAP bardzo proszę przesłać na mój e-mail: kontakt@IwonaJanicka.pl jak najszybciej, ale nie później aniżeli do 29 lipca (poniedziałek)
  • Ogłoszenia naboru do RDPP [LINK DO OGŁOSZENIA]